Néhány évtizeddel ezelőtt egy magyar kisgyereknek még teljesen egyértelmű volt, hogy a Mikulás (és a krampusz) december 6-án érkezik szánkóval, az ablakba kitett, kifényesített csizmába teszi a csokit, almát, mogyorót a jó gyerekeknek, a rosszak azonban csak virgácsot kapnak. Mostanra azonban a rengeteg amerikai mese hatására a gyerekeknek (és néha nekünk, felnőtteknek is) totál káosz ez az egész témakör! Ezt szeretném most kicsit körüljárni Veletek!
Joggal kérdezheti ma itthon egy kisgyerek, hogy ha Amerikában a Mikulás karácsonykor érkezik a repülő rénszarvasokkal, és a mesék szerint minden országba azon az estén megy, akkor Magyarországra miért december elején jön, karácsonykor meg miért inkább a Jézuskát, Angyalkát küldi maga helyett? Mondhatod neki, hogy mifelénk nem jár, de az én lányom például rögtön kiszúrta a Karácsony Artúr című mesében, amikor a Mikulás nagyobbik fia egy tableten mutogatja, hogy ő vitte az ünnepet a világ összes országába, és ott virít Magyarország is a képernyőjén.

Ma már rendesen összefolytak a különféle kultúrkörökből ránk maradt hagyományok, amik így december környékén aztán jól összekuszálnak mindent. Próbáljuk meg kibogozni! Először is kezdjük ott, hogy még ha mára a Mikulás, a Télapó és a Santa Claus nagyjából ugyanaz a piros ruhás, ősz szakállú, pocakos bácsi is, azért itt bizony három különböző személyről van szó.
Még a kereszténység előtti időkből sok pogány hagyomány maradt fenn, az egyház pedig igyekezett vallási körítést adni hozzá, ha már elnyomni nem tudta őket. Vegyük sorra a jellemzőiket!
Télapó
- eredetileg a pogány szláv mitológia fagydémonjának története ihlette, ő volt az újévet köszöntő Gyed Moroz, vagyis Fagy Apó.
- január 1-jén jön, kísérője nem más, mint saját unokája, Hópelyhecske
- az ortodox egyház a 18-19. században alakította a maga igényeihez
- a szovjetek azonban újra mentessé akarták tenni minden vallási vonatkozástól, így lett belőle Télapó (aki a szocializmusban volt gyerek, az emlékszik talán, hogy mi is Télapót vártunk december elején, nem Mikulást)
Mikulás
- egyértelműen Szent Miklós alakjából alakult ki, aki a negyedik században élt püspök volt, szerintem az ő története a legismertebb
- püspöksüveget visel, az ablakba teszi az ajándékot
- december 6-án érkezik, leginkább a közép-európai gyerekekhez
- kísérője egy krampusz
- a mennyországban él
Santa Claus
- ő is Szent Miklós történetéből indult ki, de más irányt vett a legendája
- az északi sarkon él, és egy finn postacímen lehet vele érintkezni
- piros ruhája, bojtos sapkája van
- kéményen át közlekedik
- karácsonykor érkezik, és nagyobb értékű ajándékokat osztogat ilyenkor
- kísérői / segítői manók
- rénszarvasszánon utazik (repülve)
Santa Claus alakját leginkább a Coca-Cola marketingeseinek köszönhetjük, ők gyúrták össze a különféle kultúrák apókáiból a ma ismert formát és ők színezték köré a legendát, amiben a mai gyerekek hisznek. Alapvetően a Szent Miklós történet elemeire építettek, de van azonban egy érdekes kérdés vele kapcsolatban: mit keresnek a sztoriban a repülő rénszarvasok? Szent Miklós a mai törökországi Demre városában élt, ahol decemberben is tíz fok felett van az átlaghőmérséklet, rénszarvasok nemigen éltek ott akkoriban sem! A következő részben lerántom a leplet a történet ezen részéről is, tartsatok velem!